حسابداری در واقع به کنترل گردش موجودی مالی و کالای شما می پردازد و سود و زیان شما را در شغل و کسب و کار شما بدست میاورد.. هدف حسابداری این است که بتواند موقعیت سازمان خود را در بازارهای داخلی و جهانی ارزیابی کند و با روشهای جدید و عملی به مشتریان خودش بشناساند و بتواند خروجی سازمان خود را در قالب گزارشات استاندارد جهت استفاده مدیران سازمان و سهامداران در اختیار آنها بگذارد.


وقتی از سيستم دستي حسابداري برای تنظيم کارهای فروش و مالي و انبارگرداني استفاده مي کنيد با هر تغيير در اطلاعات قبلي و يا زمانی که احتیاج به مشاهده سود و زيان اين حسابداري داريد بايد از اول تا آخر را شروع به محاسبه کنيد که بسيار وقت گير است و همراه با خطاي زيادي مواجه مي شوید ،که گاهی چنين کاري با دست ماه ها طول مي کشد ولی با داشتن يک نرم افزار حسابداري مي توانيد این کاررا در طول چند ثانيه بدون خطا انجام بدهيد. نرم افزار حسابداری نیازهایی مثل سرعت ، قابلیت اطمینان ، امنیت و قدرت تحلیل و آنالیز اطلاعات یک بنگاه تجاری را برآورده می کند. نرم افزار حسابداری نیازهایی مثل سرعت ، قابلیت اطمینان ، امنیت و قدرت تحلیل و آنالیز اطلاعات یک بنگاه تجاری را برآورده می کند که از مزیت های نرم افزار حسابداری به شمار می رود.


نرم افزار حسابداری داری انواع مختلف است :


سیستم نرم افزار حسابداري انبار و انبارگرداني:در تنظيم دفاتر كل و روزنامه و معين استفاده مي شود.
سیستم نرم افزار حسابداري فروشگاهي : كه این نرم افزار حسابداری فروش روزانه و سود و زيان را كنترل مي كند.
سیستم نرم افزار حسابداري مالي : این نرم افزار حسابداری در تنظيم دفاتر كل و روزنامه و معين استفاده مي شود.
یک نرم افزار حسابداری خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد:


باید بتواند نیازهای شما را بر آورده سازد.
از سرعت خوبی برخوردار باشد.
استفاده از آن ساده باشد.
از پشتیبانی خوبی برخوردار باشد.
باید از امنیت بالایی برخوردار باشد.
دارای امکان تعریف بی نهایت کاربر و دادن سطح دسترسی به آنها باشد.
مروری دیگر بر نرم افزار حسابداری


امروزه برای کنترل حساب های مالی به دلیل گستردگی ادارات و زیاد شدن مبادلات، روش های سنتی مانند نوشتن دفاتر پاسخگو نمی باشد؛ بنابراین کامپیوتر و نرم افزارهای مخصوص که بر پایه حساب برای سادگی امور برای حسابداران استفاده می شوند.


انواع و موارد مهم نرم افزار


نرم افزار فروشگاهی


فقط مدیریت صندوق و خرید و فروش و موجودی را کنترل و بهینه می کند و عملکرد آسان و سریع در آن ها بسیار مهم و پر اهمیت می باشد. و بیشتر آن ها بر اساس بارکد کار می کنند.


حسابداری شرکتی


تمامی کارهای شرکت از جمله انبار خرید و فروش، خزانه داری، حقوق و ... را مدیریت می کنم.